Ekspedīcija PetraChallenge/2011

titul
Šobrīd un vēl trīs nedēļas ir iespēja aktīvi sekot līdzi ekspedīcijas Petra Challenge norisei, ekspedīcijas dalībnieki un vadītāji no Latvijas puses ir Indriķis Liepa un Juris Dzenis.
juris un indrikisauto exp
Ekspedīcijas ideja varbūt ir radusies no Hibīnu pārgājieniem vai redzētā Sajānos, varbūt kaut kādos Marokas neceļos vai citos maz apgūtos nostūros, bet tiekšanās pēc jauniem izaicinājumiem un vēl līdz šim neredzēta un nepiedzīvota, pievērsa uzmanību ļoti interesantam izaicinājumam. Apvienojot spēkus ar internacionālu dīkdieņu bariņu, paņemt vienkāršu vecu, bet ne gluži antīku auto, un aizbraukt no Rīgas līdz Aqabas līcim.
Pa ceļam pavērot, kā cilvēki dzīvo un krustām šķērsām izbraucot Turcijas DA, Tigras un Eifratas ielejas Sīrijā un Irākā, tuksnešus un vienu no galvenajiem Arābijas – Sīrijas tirdzniecības ceļiem The King’s Highway, un sasniegt piejūras pilsētu Aqabu.

MARŠRUTS: Kopā ap 10’000 km ar *cerams uzticamo pasātu RED’iss. Viss sākas 22.oktobrī un turpinās nepilnas 3 nedēļas, vijoties ap sekojošu maršrutu: Rīga (LV) – Kauņa (LT) – Krakova (PL) – Kosice (SK) – Debrecen (H) – Bucuresti (RO) – Stambula (TR) – Ankara (TR) – Diyarbakir (TR) – Van (TR) – Cizre (TR) – Mosul (IQ)? – Hajin (SY) – Palmyra (SY) – Aleppo (SY) – Damascus (SY) – Amman (JO) – Petra (JO) – Aqaba (JO). Noteikti netiek apsolīts stingri turēties pie maršruta.

pirmas grutibas benzins
26.10.2011. Šobrīd esam aizkūlušies līdz Veliko Turnavo. Kopā trīs komandas, mēs Juris & Indriķis no LV, Joachim Kurzen (izbijis fūres šoferis) no Vācijas un divi amerikāņi John Alkema un Paul Dubinsky, arī Pauls ir izbijis autorallists. Aptuveni ar 1 dienas nokavēšanos, tuvojas vel 8 komandas, no kurām lielākā daļa ir briti. Ceram tos visus kopā pēc 2 dienām satikt Stambulā, no kuras viss tā pa īstam sāksies. Līdz Stambulai ir ap 500km. Uzticamo RED`iss skar pirmās tehniskās grūtības.

video Transfaragarasan:

No Jura Dzeņa dienasgrāmtas:
26.10.2011 Nobeidzam nepilnus 600 km garo posmu no Bulgārijas Veliko Turnavo līdz Stambulai Turcijā. Pa ceļam tika arī norezervēta viesnīca Stambulā, lai viss būtu ideāli pēc nobrauktā gaisa gabala, bet… 🙂 Pa ceļam apskatījām Simeonovogradu Maricas upes krastā, kura ‘rallistu’ vidū skaitās kā ļoti bīstama pilsēta, jo te ir bijuši spiesti pamest viena cita rallija auto. Mums šī pilsēta izskatījās pat ļoti ok. Šis līkums prasīja papildus 1h, jo ceļi Bulgārijā ir patiešām sūdīgi. Pirms robežas uzpildījām vēl lēto degvielu 0,88 santīmi salīdzinoši pret 1,22 latiem Turcijā. Uz robežas viss iet gludi, līdz brīdim, kad ir jābrauc ārā no ES, sarkanais Passāts izlaiž baltu dūmu un atsakās pielekt. Pirmās 30 minūtes mēs to izmisīgi vilkām, stūmām un grūdām starp Bulgārijas / Turcijas robežām, līdz sapratām, ka vajag meistaru 😉 Finālā 2.5h, 90 EUR un jauns komutators. Vēl Turcijas robežā nepatīk mūsu OCTA, to nebijām izdrukājuši, un jauna zaļā karte prasīja 48 EUR. Ap 20.30 esam Stambulas pašā sirdī starp divām mošejām.
auto risu pudins
27.10.2011 No braukšanas brīva diena, jo joprojām esam 3 komandas un pārējās ir 2 dienu attālumā. Tāpēc izstaigājam krustu šķērsu Stambulu, tai skaitā pārceļamies uz Azijas daļu ar kuģīti un atpakaļ. Vēlme ir apskatīties daudz, bet laiks ir maz 😉 Vakarā uzliekam uz papīra turpmāko dienu plānus A un B variantos.

28.10.2011 No rīta vēl paspējam 2 tūres izbraukt pa pilsētu, bet jau 16.00 lidojam tālāk uz Austrumiem. Ir pirmās ziņas par nemieriem Turcijas un Irākas robežas tuvumā. Plāns ir aizbraukt līdz Ankarai un atrast vietu pie kāda benzīntanka, kur pārlaist nakti. Tiekam tālāk nekā plānots, tas ir labi, jo no rīta būs mazāk jābrauc. Vāram putru un guļam iekš auto. Guļamā telpa patiešām ir pietiekama mums abiem.
goreme goreme sarkana ieleja
29.10.2011 Pa nakti esam pārsaluši, jo temperatūra bija zem 0. Indriķis 3 reizes cēlās 3 kurbulēties, lai mēs nenosaltu:). Rītu sākam ar pāris ieleju apmeklējumiem, kas līdzinās maziem US kanjoniem, tajos atrodamas daudz klintīs izkaltas kristiešu baznīcas. Vakarā nonākam pa serpentīnu ceļiem līdz Goremei, kas līdzinās flinstonu ciematam. Beidzamās vakariņas ar US komandu, jo šie griež atpakaļ uz UK. Sīrija šodien ar US pasi esot īpaši neieteicama.
pils ar cuskam Soganli dzeltenais hibrids
30.10.2011 Apskatām vietējo brīvdabas muzeju, kas palielam ir sīkums pēc tā, ko mēs redzējām iepriekšējās dienās. Pēc tam iemācām mūsu vācu fūriniekam pārvarēt 2m augstas kanjona kaskādes un visu dienu brienam/ kāpjam pa dažāda izmēra kanjoniem, alām, utt. Esam prom no tūristiem. Vakarā beidzot parādās arī citi rallija dalībnieki – 3 britu komandas. Viņiem bija nepieciešama vesela nedēļa, lai mūs panāktu :), lai arī mēs daudz ko paguvām apskatīt un pat 2 dienas pa Stambulu izvilkt. Tagad esam 5 komandas, no kuram 4 brauksim rītā Aleppo virzienā.
MB240D un John&Tim Stafford, Subaru Legacy un Nick Redmayne&Chris Tweddle, Audi Coupe un Dave Bannister&Ian Forbes.
pase31.10.2011John&Tim sāk ceļu visagrāk virzienā uz Turcijas/Sīrijas robežu, jo viņu aparāts iet salīdzinoši lēni, kā arī viņiem nav iepriekš dabūtas Sīrijas vīzas un tas var prasīt nezināmu papildus laiku. Visa diena paiet ceļā līdz robežai, ap 500km. Pēdējā pāreja bija ļoti iespaidīga pirms plato un robežas. Uz robežas esam ap četriem vakarā, kad viss arī sākās:). No Turcijas tiekam ārā viegli, Sīrijas puse grib daudz naudas un 2,5h. Esam iekšā, ceļi tumši, nenormāls haoss, ceļazīmes nav un arī kartes mums nav, jo to es aizmirsu mājā. Līdz Aleppo ir 3 armijnieku kontroles punkti, cauri tiekam vien ar pāris jautājumiem. Ap degvielas uzpildes stacijām mega drūzmas. Ap deviņiem vakarā pietuvojamies Aleppo. Sākam plānotās viesnīcas meklēšanu,ik pa laikam ir kāda iebrauktuve pilsētā, kur visu laiku cenšamies kādu nenonest. Pēc kādiem 3 liekiem lokiem esam atraduši noslēpumiem apvīto Barons Hotel. Pāris minūtes pirms mums te ir ieradušies Nick&Chris. Ievācamies Agata Kristi numuriņā, kur ir tapis krimiķis Austrumu Ekspresis. Izejam ielās kaut ko apēst, cilvēku daudzums ielās, tuvojoties naktij, tikai palielinās.

01.11.2011Kamēr daži brauc meklēt naudu & dīzeli, mēs ejam apskatīt Citadeli, mošejas, vecpilsētu, n-tos km garos tirdziņus un kristiešu kvartālu. Ar muzejiem neveicās, jo ir otrdiena un viss slēgts. Ir viena paliela mošeja, kur nosēžam stundu vērojot vietējos. Apskatām arī vietējos parkus, kur būros izvietoti truši un baloži ;). Visas dienas laikā redzam tikai 2 tūristus. Vakaru pavadām plānojot atlikušo Sīrijas posmu, jo situācija tur ir mainījusies un mūsu plāni arī pamainās. Tomēr no rīta nolemjam doties apskatīt mirušās pilsētas uz rietumiem no Hamas. Nick&Chris aizbrauc uz Libānu, savukārt Joachims turpina meklēt dīzeli, jo tas patiešām ir deficīts.

palmyra02.11.2011Izbraucam no Aleppo samērā agri, lai izvairītos no sastrēgumiem. Pa ceļam uz Sarjalleh mūs apstādina 3 armijas kontrolposteņi, no kuriem pie pēdējā redzam pilnu kaujas tehniku, t.sk. tanku un bruņumašīnu, un mums liek griesties atpakaļ. Armijnieki mums izstāsta, ka uz R no Hamas un Homsas ir bīstami apgabali, kur mūs neviens nelaidīs. Dodamies tālāk gar Hamu uz Palmyru, pa ceļam izvairāmies no vienas manifestācijas pilsētā, kuru apbraucam pa sānu ieliņām. Līdz Palmyrai braucam pa līkumainu tuksneša ceļu. Ap 16.00 esam Palmyrā, kura ir pavisam tukša – lielākā daļa viesnīcas slēgtas. Paspējam sabildēt pirms saules rieta drupas – ir iespaidīgi. Pēc ēšanas vienā no vietējo ieskrietuvē, mēs tiekam aicināti piedalīties manifestācijā, kurā būšot droši. Mēs šo iespēju tomēr neizmantojam:)

03.11.2011 Palmyra – DamascusAgrais rīts sākas ar vēl vienu Palmyras drupu apmeklējumu, tūristu neviena te nav bijis ilgu laiku kopš nemieri, tāpēc visi priecīgi mūs redzot. Protams, mums cenšas nopārdot visu, jo viņi nezin, kad atkal te kāds ieradīsies. Izbraucot no pilsētas atkal uzskrienam virsū civilās drēbēs tērptiem jauniešiem ar šaujamajiem, kuri sargā vienu ielu un mums liek mainīt braukšanas virzienu. Brokastis ar labumiem no mājām vietējā pilskalnā ar tādu skatu uz Palmyru! Dodamies Damascus virzienā, izbaudot vienu no retajiem lietiem visā ceļā, pie kam tuksnesī. Ceļa malā daudz pamestu ēstuvju, kuru galvenie klienti bija tūristi ceļā no Damascas uz Palmyru. Ik pa laikam mūs aptur vietējie kontrolpunkti, kur vienā jautā arī pēc foto kamerām, kādas mums ir un vai kaut ko bildējam. Indriķis parādīja vakarvakara naksnīgās Palmyras bildes, kas viņu pārliecināja, ka esam tūristi. Ap 16.00 esam Damascus un jau tukšā 5 stāvu viesnīcā centrā. Izejam ielās, kur lielāka burzma nekā iedomājāmies. Pamanām 4 slāvu valodā runājošus tūristus.

kalni04.11.2011 Damascus – AmmanĀtra rīta pastaiga pa Damascus vecpilsētu un pēc iespējas ātrāk taisāmies prom no Sīrijas, jo šodien ir piektdiena un pēc lielās lūgšanas ap 12.00, var sākties nemieri, par ko mūs brīdina arī viesnīcā. Damascā nedaudz līst, līdz Jordānijai ap 100km. Līdz robežai viss ok, kad sākas Sīrijas īpatnības. Izrādās, ka esam pārtērējuši Sīrijā 2 dienas, par ko jāmaksā 100$. Variantu nav ar mazākām summām uzreiz. Pēc tam atkal 500SYP no deguna par izbraukšanu. Pēc kādām 3h tiekam ārā no SY, Jordānijā viss daudz vienkāršāk un prognozējamāk, pie kam mums ir vēl auto jānoformē, lai to var atstāt labdarībai. Viss notiek ātri un vienkārši, jo mūs šeit gaida. Interesantāks izvēršas gājiens vēlreiz uz Sīriju, kur ir palicis viens rallija biedrs bez naudas un vienīgais veids ir to aiznest fiziski no Jordānijas. Pēc 4h visa operācija ir beigusies un vēl pēc 2h esam jau pie vietas Ammanā. Ļoti viesmīlīga uzņemšana un plāns nākamajām 5 dienām gatavs 🙂

05.11.2011 Amman-Jeresh-DeadSeaNo Ammanas lidojam uz 40km attālo Jerishu, kur ir viena no labāk saglabājušajām Romāņu laika pilsētas drupām. Glīti un kārtējo reizi diezgan iespaidīgi, bet kaut kas līdzigs jau vairākas reizes manīts šajā pusē. Pa maziem celiņiem virzāmies uz Nāves jūras pusi un ieleju, kura ir pārpildīta ar siltumnīcām, jo visi visu audzē maksimāli tuvu ūdens pieejamām vietām. Nāves jūra, kur Z daļā atrodas daudz smalku viesnīcu. Pa ceļam mūs pārtver vietējais policijas postenis, taču tikai, lai patērgātu, jo ir labi informēti par neoficiālā ralija norisi (tāpat arī armija pāris dienas vēlāk). Šovakar ūdeni nebaudām, paliekam REDīsā. Satiekam Joachimu, kurš savā vaļā ir stūrējis pa Jordāniju. Naktī lielisks skats uz palestīniešu teritoriju otrpus jūrai, sēžam un baudām 🙂
jura2 jura
06.11.2011 DeadSea-Petra Auzu pārslu putra un uz rīta peldi – tāds plāns šim rītam. Sāļāks nekā spējām iztēloties, papeldēt normāli nav iespējams, bet iesakām ko tādu izbaudīt, ja iespējams. Vakara plāns ir tikt līdz Petrai. Kādi 150 km vijās gar Izraēlas robežu, kur manāmi arī tās apsargātāji :). Turpmākie 50 km aiziet augšup kalnam, pie kam atkal esam tikuši pie raustītā ceļa kartē, kurš dabā ir fantastisks ar TĀDIEM skatiem un izjūtām. Pirms 16.00 esam Petrā, tūristu te netrūkst, bet mēs paliekam attālāk no tā visa. Parks verās vaļā 6.00 no rīta, bet mums ir plāns 8.00 to iekarot un paspēt vēl pirms masīvajām tūristu grupām. Vakars noslēdzas ar lokālo Caffee Shopu.
petra07.11.2011 Petra-WadiRumPetra, Petra, Petra…. tas ir tā vērts un savus 35LVL par tās apskati var nolikt. Ļoti iespaidīgi un neticami kā ko tādu ir varējuši sabūvēt un izcirst. Gandrīz 7h tur pavadām un šķiet, ka vēl kādas 2h pietrūka. Bija labi un prasās noskatīties Indiana Johnes otro filmu :). Viens no mērķiem apskatīts, bet atliek vēl tālākais punkts Jordānijas D daļā. Vakarā iebraucam Wadi Rum, kas ir mazs ciematiņš pašā tuksneša malā un kur ir divas ielas no divām 🙂 aiziet tuksnesī. REDīsam tas nav pa spēkam, tāpēc velkam iekšā ar 60to gadu Toyotu 4×4 un mūsu gidu Madi. Vakars beduīnu teltī, kur pievienojamies diezgan jauktai kompānijai, un miljons zvaigžņu ārā + ir silts ārā.

08.11.2011 WadiRumi-Aqaba-RedSea Apzināti noguļam saullēktu, bet esam jau 7.00 ārā, lai redzētu kā saule iezīmē pretējās kalnu grēdas. 3h brauciens ar Madi un esam apskatījuši tuvējās ievērības cienīgās vietas. Neesam vienīgie tuksnesī, bet tas netraucē, jo plašumi te ir neaptverami. Pāris kamieļu bari kaut kur aizklīst. Cenšamies izdomāt vai var un vai vajag mūsu REDīsu iebraukt te. Izrādās, mūsējam klīrens ir par zemu un nekas nesanāk. Kādi 80 km un esam Aqabā pie Sarkanās jūras. Pilsēta kā mūsu Jūrmala un ir pilna vietējo atpūtnieku, jo šī nedēļa ir brīva visās islama valstīs. Intereses pēc vēl aizbraucam līdz Saudu Arābijas robežai, lai arī tur tālāk nav plānots braukt un diezin vai tur tiktu iekšā. Joachims, kurš kādu laiku brauca kopā ar mums, aizbrauca uz Izraēlu ar 1JOD kabatā un tika tur iekšā, lai arī mūsu likme viņa avantūrai bija maza, jo mēs bijām bijuši Sīrijā. Joachima plāns ir tikt atpakaļ ar auto uz Eiropu un ideja ir par kādu prāmja līniju no Izraēlas uz Turciju vai Grieķiju.

fish restor09.11.2011 RedSea-KingsHighway-Amman Brokastis, Sarkanā jūra, Japānas dārzi, bet līdz tankam neaizvilkām. Fantastiski dažāda zemūdens pasaule te ir un jau pie paša krasta! Snorkelējot pabaidījām jūras ežus, uz kuriem var labi uzdurties. Īpaši paskrāpēt ķermeni varēja pret koraļlu rifiem, kuri atradās gandrīz pie pašas ūdens virsmas un ir aplīmēti ar labu smilšpapīru :). Ir un iet interesanti, it īpaši Indriķim. Līdz ar tumsu pametam Aqabas dienvidu krastu, apēdam zivi un velkam atpakaļ uz Ammanu. Pa ceļam izmetam loku caur Kings Highway, kurš ir wow, pie kam arī mēness gaismā tas ir iespaidīgs – līdzenā laukā vairāki simti metru dziļas aizas, gar kuras malām vijās serpentīnā ceļš lejā un augšā. Ammanā ap 23.00, atzīmējam neoficiālu brauciena noslēgumu un nolejam REDīsu ar dzirkstošu dzērienu – laba darba padarīta sajūta kopā ar šo sarkano, uzticamo palīgu / darba zirgu 🙂

lidosta10.11.2011 Amman-London Sakrāmējam somas un iztukšojam REDīsu, jo mantas pa 3 nedēļām ir izkaisītas visur:). Pāris putras un kondensēto pienu no LV pārtikas krājumiem atstājam nākamiem īpašniekiem. Izbraucam vēl beidzamos km līdz centram, kārtīgi uzstaigājam pilsētu, kas ir neparasti kalnaina. Apskatām citadeli, amfiteātri un pietiek 🙂 ir vakars. Noskrūvējam abus FC-4789 un nododam auto UN labdarības organizācijai, kura mums palīdzēja sakārtot ievedmuitas papīrus, lai mēs auto šeit varētu atstāt. Queen Alia lidosta ar savām īpatnībām un ar karstu fish&chips paplāti jau sēžam airbusā lidojumam uz Londonu. 5h un Londona, Gatwika.

11.11.2011 London-Rīga 12h Gatwikā un dzirdām vēl kādu LV balsi. Vēl 3h un esam mājās – piedzīvojums veiksmīgi un ar lielu pieredzes bagāžu ir nofinalizējies!
final
p.s. Paldies visiem, kas juta līdzi šīs 3 nedēļas; 71 oficiālajam sekotājam (mēs jums izgriezām pogas); remonta un padomnieku brigādei uz BG/TR robežas; REDīsa sagatavotājiem šai tūrei; Joachimam, kurš mūs aizvilka no robežas, kad nobira komutators un visiem citiem, kas tieši vai netieši piedalījās….

p.p.s. Ralijā, protams, uzvarējām mēs, pat ja citas komandas to neapjauš.

seko twitter: @PetraChallenge un www.nomad.lv

Skatīts 5,079 reizes