Video stāsts ir par Latvijas skydiveriem un Aerodium treneriem Ingus Augstkalnu un Reini Rūtentālu, kuri 2011.gada jūlijā devās uz Norvēģijas klintīm, lai sāktu nodarboties ar b.a.s.e. Tā ir lēkšana ar izpletni no fiksētiem objektiem (ēkām, antenām, tiltiem un klintīm). Šajā sporta veidā riski ir ļoti augsti, tādēļ sagatavotībai ir jābūt tik pat augstai. Ir nepieciešamas akrobātikas, brīvā kritiena lidošanas un atvērta izpletņa vadīšanas prasmes, kuras tiek apgūtas vairākos gados. Arī morāli pirms lēcieniem tā ir ilgstoša cīņa ar sevi, saviem mērķiem, vērtībām un galējām emocijām.
Taču, kad atsperies un sāc lidot, iestājas lidojuma eiforija un absolūta laime. Izjūti gan bezsvara stāvokli lēciena sākumā, gan kustību brīvību un lidojuma ātrumu. Pēc lēciena baudi prieku par dzīvi un gandarījumu par redzēto un piedzīvoto.
Šobrīd Latvijā ir jau ir 5 sportisti, kas nodarbojas ar šo sporta veidu.
Pēc 2,5 h kāpšanas kalnā stāvi uz Kjerag klints malas skatoties uz kalna pakāji un tālumā redzamo fjordu. Augstums ap 900m. Apkārt klusums. Pa rāciju saskaņo ar cilvēkiem laivā, ka esi gatavs lēkt pēc 30 sekundēm. Pasaki pārējiem lēcējiem – “redzēsimies”, un sāc atskaiti “ready, set, go..”
Atsperies un lec. Pirmās 5 sekundes pavadi brīvā kritienā bez vēja. Tad kritiena ātrums pakāpeniski pieaug un sāk strādāt aerodinamika, kas nozīmē, ka sākas lidojums pa diognāli. Noliekot rokas gar sāniem un nostiepjot taisnu ķermeni, sasveries uz priekšu un sāc planēt prom no klints. Svarīgi to izdarīt jau maksimāli ātri, jo ap 8 sekundi ir jāpārlido klints “plauktam”, lai iegūtu vēl 9 sekundes brīvam lidojumam līdz izpletņa atvēršanai. Ar ātrumu 180km/h tuvojies zemei, bet ar aptuveni 90 km/h horizontālo ātrumu traucies uz priekšu nosēšanās laukuma virzienā.
Pēc aptuveni 17-18 sekundēm brīvā kritienā 200m augstumā atver izpletni un nosēdies nelīdzenā un akmeņiem bagātā laukumā. Tad ar laivu dodies atpakaļ uz bāzi, lai gatavotos jaunam lēcienam.
Kamera un montāža: Ingus Augstkalns & Reinis Rūtentāls
www.freefly.lv
wow! norauj jumtu! gan ļoti sen nedzirdētā dziesma, gan skati vnk liek smaidīt vēl joprojām. laimīgie, ka jūs tā protat!!
Prieks, ka patika!
shogad pats biju kjeragkalnaa, bez visa taa ka no klints var nolekt tur arii var veikt lielisku aktiivas atpuutas pastaigu, lisefjord dieviigaa gaisotne un mazo tuuristu skaits ir neatnjemams dienvidnorveegjijas pieturpunkts. runaajot par shiem leceejiem, varu teikt tikai vienu, jaabuut baigai erkai lai katru dienu kaaptu vairaakas stundas lai peec tam ja laikapstaakji ljauj lektu, ja nee cik saprotu tekelee atpakalj no kuries naacis 🙂 leciens arii no apakshas izskataas iespaidiigi, tikai ar labu redzi apveltiitam cilveeka izdodas ieraudziit lekshanas saakumu, bet man gadiijaas redzeet pilniigi trako zeenu kursh leca trakajaa “betmena” teerpaa, tas norauj jumtu pat skatoties uz to visu. taa kaa veel es saprotu ir kur tiekties 🙂 lai dziivo briivi kriitoshie un stabili piezemeejushies! heijaa
Tā ir ar Norvēģiju. Skaisti, bet neparedzami. Kjeragā kāpjot nekad nezini vai varēsi nolekt. Arī vēja virzieni un ātrumi var strauji pamainīties. Tāpēc jābūt gatavam pieņemt pareizo lēmumu un iet visu ceļu atpakaļ.
Taču skatītājiem Norvēģijā vislabākais skats ir tieši no klipā redzamās piezemēšanās salas, kad ar “tracking” un “wingsuitiem”, šņācot kā reaktīva lidmašīna, lidotāji brīvā kritienā nesās piezemēšanās virzienā un ver izpletņus tieši virs galvas. Par mazu samaksu ar laivu uz turieni aizved arī skatītājus. Noteikti iesaku.
Par to, ka BASE būs vēl daudz ko mēģināt ir pilnīga taisnība. BASE tēmā tas bija tikai sākums. Piektdien dosimies uz Itālijas klintīm, kur izmēģināsim daudz jaunas lietas 😉
Superīgi!
Biju redzējusi video jau iepriekš, bet nezināju, ka lec letiņi.. Nu baigi kaifīgais skats !!