LECOT NO KLINTS/ Over The Edge norway 2011

Video stāsts ir par Latvijas skydiveriem un Aerodium treneriem Ingus Augstkalnu un Reini Rūtentālu, kuri 2011.gada jūlijā devās uz Norvēģijas klintīm, lai sāktu nodarboties ar b.a.s.e. Tā ir lēkšana ar izpletni no fiksētiem objektiem (ēkām, antenām, tiltiem un klintīm). Šajā sporta veidā riski ir ļoti augsti, tādēļ sagatavotībai ir jābūt tik pat augstai. Ir nepieciešamas akrobātikas, brīvā kritiena lidošanas un atvērta izpletņa vadīšanas prasmes, kuras tiek apgūtas vairākos gados. Arī morāli pirms lēcieniem tā ir ilgstoša cīņa ar sevi, saviem mērķiem, vērtībām un galējām emocijām.
Taču, kad atsperies un sāc lidot, iestājas lidojuma eiforija un absolūta laime. Izjūti gan bezsvara stāvokli lēciena sākumā, gan kustību brīvību un lidojuma ātrumu. Pēc lēciena baudi prieku par dzīvi un gandarījumu par redzēto un piedzīvoto.
Šobrīd Latvijā ir jau ir 5 sportisti, kas nodarbojas ar šo sporta veidu.

Pēc 2,5 h kāpšanas kalnā stāvi uz Kjerag klints malas skatoties uz kalna pakāji un tālumā redzamo fjordu. Augstums ap 900m. Apkārt klusums. Pa rāciju saskaņo ar cilvēkiem laivā, ka esi gatavs lēkt pēc 30 sekundēm. Pasaki pārējiem lēcējiem – “redzēsimies”, un sāc atskaiti “ready, set, go..”
Atsperies un lec. Pirmās 5 sekundes pavadi brīvā kritienā bez vēja. Tad kritiena ātrums pakāpeniski pieaug un sāk strādāt aerodinamika, kas nozīmē, ka sākas lidojums pa diognāli. Noliekot rokas gar sāniem un nostiepjot taisnu ķermeni, sasveries uz priekšu un sāc planēt prom no klints. Svarīgi to izdarīt jau maksimāli ātri, jo ap 8 sekundi ir jāpārlido klints “plauktam”, lai iegūtu vēl 9 sekundes brīvam lidojumam līdz izpletņa atvēršanai. Ar ātrumu 180km/h tuvojies zemei, bet ar aptuveni 90 km/h horizontālo ātrumu traucies uz priekšu nosēšanās laukuma virzienā.
Pēc aptuveni 17-18 sekundēm brīvā kritienā 200m augstumā atver izpletni un nosēdies nelīdzenā un akmeņiem bagātā laukumā. Tad ar laivu dodies atpakaļ uz bāzi, lai gatavotos jaunam lēcienam.
Kamera un montāža: Ingus Augstkalns & Reinis Rūtentāls
www.freefly.lv

Skatīts 4,820 reizes